Investování

Investování ? Nejdřív zaplaťte sami sobě ! Investování a spoření

Po letech práce v oboru jsem objevil tuto poučku (není moje) a žasnul jsem, jak je to prosté a divil se, že jsem na to nepřišel sám už dávno.
Vždycky jsem se s klienty snažil o celkový pohled na jejich finance. Tedy smlouvy, které s tím souvisí – jako – pojistky, stavebka, penzijka, spořicí účty atd. A postup byl vždy stejný.

Řekni mi, co platíš (všechny možné smlouvy, složenky, úvěry…).
Řekni mi, kolik potřebuješ na živobytí (tedy kolik měsíčně spotřebují potraviny, drogerie telefony, benzin…).
Nakonec kolik nám do rodiny přiteče peněz (tedy příjmy táta, máma, nějaké dávky, příjmy z pronájmu…).

Když to posčítáme, vyjde nám někdy kladné číslo, (to jako že nám nějaké peníze přebývají) nebo záporné číslo (to jako že nám nějaké peníze měsíčně chybí).
Pokud přebývají (to je dobře) tak jsme přemýšleli, kolik a kam budeme posílat, abychom sobě splnili přání a sny (dětem na studia, na cestu kolem světa, na důchod…).
Pokud naopak chybí, buďto jsme někde udělali chybu (tak hledáme, co jsme přecenili/podcenili), nebo jsou skutečně výdaje vyšší, než příjmy a to není samozřejmě dobré a je to dlouhodobě neudržitelné.

Až sem je to zatím jen statistika. Co teď s tím?
Po vzoru pořekadla z nadpisu článku to vidím trochu jinak. Nekoukám:“Kolik mi zbude a jak s nimi naložím“, ale hledím nejdřív zaplatit sám sobě. Hned to vysvětlím. Pokud nejdřív třeba zaplatím operátorovi nesmyslné částky za 500 sms, potom zaplatím nesmyslné částky za přeplněné košíky v Marketech, potom dobrovolně odevzdám 2/3 svého příjmu svým nadřízeným, aby se oni měli několikanásobně lépe než já, tak pravděpodobně zjistím, že nemám dost peněz, abych si sám sobě spořil a plnil si své sny a přání.

Ta přání si plní majitelé Marketů, Mobilní operátoři, moji nadřízení, a na moje přání nezbývá. Začal jsem to vysvětlovat a hlavně dělat u sebe obráceně.
Nejdřív jsem já a potom jsou „ti druzí“.

A jak na to v praxi? Je to jednoduché. Pokud se chci mít třeba v důchodu lépe, než ti, co si dávají 463,- měsíčně (průměr za ČR), musím dávat víc. Pro každého je slovo „víc“ něco jiného, ale princip je pořád stejný. Kolik bych chtěl v důchodu mít peněz? Řekněte mi to, já vám spočítám, kolik musíte dnes dávat stranou. Pokud mi řeknete, že na to nemáte – zeptám se (v duch nadpisu) :“A neživíte náhodou něčí kapsy dřív, než ty svoje“. Snad je po pochopitelné, resp. srozumitelné. Pokud nemáte a nestrkáte to jiným do kapes, je to smutné, ale s tím vám asi nepomůžu.

Pokud ale nemáte, a ze své výplaty nastrkáte všem ostatním a na vás nezbude, je to špatně a to se vám snažím vysvětlit.
Vyprdněte se na ostatní, pokud sami nemáte.

Komu není rady, tomu není pomoci a stejně si to uděláte po svém, to je mi jasné.