Podpojištění a rodinný dům.

Podpojištění je jedním z nejčastějších nešvarů.
Co to je a jak to vznikne.

Představte si, že si postavíte baráček. Třeba v roce 2000 a postavíte ho za 1 milion korun. Tehdy nic divného a může vypadat třeba nějak takto:

 

Rodinný dům

Postavili jste si Rodinný dům za 1 milion korun

 

 

A samozřejmě se bojíte (a to je správné) a tak jste si ho pojistili. Na kolik? Co je to za otázku, no přeci na 1 milion korun. Kdybychom o něj přišli, tak abychom si mohli pořídit nový, stejný, za 1 milion.

 

Pojištění domu.

Postavený za milion, pojištěný na milion – je to dobře!

 

 

Uběhlo 12 let a doba se změnila. Ceny materiálů a prací šly (kupodivu) nahoru a tak stejný baráček bychom dnes už za 1 milion nepostavili. Potřebovali bychom na to dnes 2 miliony. No jo, ale my máme pojistku jen na milion jeden. Co to znamená ? Je to tady. Nemovitost je podpojištěná.

 

Pojištění domu.

Dnešní hodnota (po 12 letech) je 2 miliony – pojištěno na 1 milon – ŠPATNĚ !

 

 

Spoustu klientů řekne no a co, tak to mám podpojištěný, ale pojištěnej jsem a to je hlavní. Ono to ale není až tak pravda, čtěte dál.
Kdyby se náhodou stalo něco hodně špatnýho a to bývá u baráčků hlavně požár. Prostě třeba práskne blesk, nebo děti si hrajou se sirkama, nebo vám to chytne od souseda… Může to být ale jakýkoliv živel. Třeba povodeň, vichřice…
Z baráku zbyde neobyvatelná ruina vy budete řešit jak z toho ven.

 

Pojištění Rodinného Domu

Kolik asi dostane majitel po takovéto zkáze ?

 

 

Tady rád potrápím klienty a zeptám se jich, kolik by asi tak dostali, kdyby se jim to přihodilo?

2 miliony řekne málokdo, ale 1 milion řekne většina. Vždyť to přeci máme na 1 milion pojištěné.
OMYL. Dostali byste 0,5 milionu. Proč? Protože to máte 50% podpojištěné!

 

 

Pojištění Rodinného Domu

Bohužel ho asi pojišťovna nepotěší.

 

 

Tak a teď mluvte, resp. co tomu říkáte? Přál bych vám vidět ta otevřená ústa a ticho v rodině, když takového něco odhalíme a popravdě pojmenujeme. Je jedno, jestli bydlíte v malinkém baráčku, nebo honosném sídle. Pokud patříte mezi civilizované obyvatele, určitě budete souhlasit, že bydlení je jednou z hlavních priorit člověka. Dovedu si představit, že oželím skoro všechno (myslím z majetku). Nedovedu si ale představit, že bych přišel o svoje bydlení, ať už je jakékoliv.

 

 

Pojištění Rodinného Domu

Bydlení je ta nejdůležitější životní jistota !

 

A nezapomeňte, že cena nemovitosti nevzniká ve vaší fantazii, nebo podle vašich pocitů. Cenu stanovuje pojišťovna tabulkově podle rozměrů vašeho baráčku. Zadáte tedy plochu jednotlivých podlaží, sklepa, podkroví. Vyplníte jestli máte rovnou nebo sklonitou střechu, v jaké jste povodňové oblasti… a podle toho vznikne tabulková cena, za kterou by se postavil dům o stejných rozměrech.

 

 

Pojištění Rodinného Domu

Cenu si nevymýšlíme – cena je stanovena tabulkově.

 

 

Tady se mnozí diví, že jejich představa o ceně nemovitosti je jiná, než si myslí. Rozdíl je v tom, že oni řeknou: “To bych za náš barák nikdy nedostal”, nebo “Za tak málo bych to nikdy neprodal”.
Ale pozor. My se nebavíme o ceně tržní, nebo chceteli odhadní, za kterou by se to kupovalo, nebo prodávalo.
My se bavíme o ceně, za kterou by se to mělo znovu postavit.
A uznáte, že stejný rodinný dům postavený na lukrativním aktraktivním místě by stál mnohem víc, než tentýž totožný dům, postavený třeba za plotem chenického závodu, nebo vepřína.

Pojištění Rodinného Domu

Pojištění je počítáno na cenu, za kterou bychom to postavili – ne za kolik bychom to prodali.

 

 

Co tomu říkáte. je to jasné? Popsal jsem to dostatečně? Pokud vás to zaujalo, nebo máte k tomu nějaký dotaz či připomínku, rád se vám budu věnovat, ozvěte se.

 

A ještě jednou, pro shrnutí, bez textu – jen obrázek:

 

 

Pojištění Rodinného Domu

Líbí se vám to ? Mě by se to nelíbilo !

 

Ozvěte se.

Přidat komentář

3 Komentáře.

 1. Super díky za informace co se týká pojištění. Jo ještě jsem se chtěl zeptat jak je to s pojištěním v třeba takovém podnájmu https://www.eurobydleni.cz/byty/pronajem/ to veškeré pojištění má zařízené majitel/vlastník bytu. Takže nájemník se o nic starat nemusí? Jelikož to není v jeho vlastnictví. A nebo je dobry si zařídit taky nějaké pojištění co když by se třeba v tom bytě jako nájemník něco stalo.díky

  • Dobrý den.
   Pojištění se vztahuje na věci ve vašem vlastnictví. Tedy. Pokud jste nájemník a máte v tom bytě svoje věci, měl byste mít svoji pojistku.
   Pokud vám majitel pronajímá byt se svým majetkem (třeba kuchyňská linka, pračka…), měl by mít pojistku na svůj majetek.
   Přestože píšete, že vybavení se komplet pronajímatele, tak vy tam předpokládám budete mít oblečení, boty, počítač….Kdyby ten byt vyhořel, tak byste o nic svého nepřišel? Pokud skutečně ne, pojišťovat nic nemusíte.
   Variantou (často užívanou) je pojištění nájemníka a jeho majetku, neboť v pojistných podmínkách je stanoveno, že je pojištěn majetek pojistníka (jeho vlastní), i majetek, který oprávněně užívá.
   Pokud tedy máte v nájemní smlouvě, že užíváte byt, včetně třeba kuchyňské linky, pračky…, je pojištěn i tento majetek.
   Nezapomeňte na Občanskou odpovědnost. Přeteče vám vana, vytopíte sousedy. Vznikne požár, vyhoří celý vchod…
   Přitom pojištění Občanské odpovědnosti stojí 390,- na rok, a vztahuje se na celou Evropu a bez spoluúčasti.
   To je ale asi na další článek. Pokud chcete, klidně mi zavolejte, rád vám to objasním.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>