Pojišťovny neplní.

Slyším to skoro denně.

Pracuji v oboru cca 20 let. Nikdy jsem nesjednal smlouvu, kterou bych neměl sjednánu i sám sobě, nebo svým blízkým v rodině. Beru skoro osobně, když mi někdo řekne, že:”Pojišťovny jsou hajzlové a když mají plnit, vždycky si najdou něco, aby plnit nemusely”.
Nebudu hájit vždycky a všechno, pokud někdo nedostal plnění podle svých představ, je možné, že je nespokojený.
Ne vždy ale za to může pojišťovna. viz nejčastější chyby dole v článku
Když si mi někdo stěžuje, že “nic nedostal”, nebo že “dostal málo”, zásadně to nekomentuji, dokud neuvidím pojistnou smlouvu. Když to klientovi ukážu proč případně neplnili, nebo plnili málo, klienti většinou uznají svoji chybu. Pokud je chyba na straně pojišťovny, není problém se odvolat a vyžádat přešetření.

Pojďme ale do praxe.
V následující tabulce ukazuji reálné pojistné události tak jak se staly, a jak dlouho trvalo odškodnění.

Plnění pojišťovny příklady1

Prosím ne abyste to vzali jako nějaký návod nebo inspiraci. To že pes poškrábal auto, slečna si ukopla malíček, zaměstnanec poškodil vrata…… je dáno konkrétní situací u konkrétního typu smlouvy a sjednaného rizika a jeho limitů! V žádném případě to neberte jako nějakou paušální částku!

Dále je nutné vysvětlit i délku doby od nahlášení k výplatě.
Pokud klient nahlásí událost a dodá všechny dokumenty, není vyjímkou výplata plnění druhý den! Pokud má doložit nějaké potvrzení, fakturu… a trvá to klientovi 2 měsíce, likvidace takové události se potom táhne. Zákon udává max. 3 měsíce po doložení veškeré vyžádané dokumentace. V naprostém počtu případů jsou to v praxi jednotky dnů.

Nejčastější chyby a nepravdy mezi klienty.

Jak už jsem psal výše. Pokud máte smlouvu sjednanou tak, abyste platili co nejméně, pravděpodobně dostanete málo a neměli byste to vyčítat pojišťovně.
Pokud máte starý typ smlouvy, je velmi pravděpodobné, že tyto staré (starší) typy neobsahují veškerá dnes plnitelná rizika. Doba jde dopředu, pojišťovny se předhánějí a přidávají nové výhody, vyšší limity atd. Kdo trvá na starších neaktualizovaných smlouvách, může být nemile překvapen, když nedostane nějaké plnění.

Zákon hovoří o tom, že jako profesionálové v oboru bychom měli mluvit a projednat klientovu situaci min 1x ročně. Ne vždy se to podaří a je to účelné. Zvláště pokud je to někdo z blízkého okolí a vídáme se pravidelně. Pokud ale vyjde inovovaný produkt, snažím se o tom klienty informovat. A opět. Pokud se jedná o kosmetické úpravy, tak to není až tak nutné. Pokud je ale novinka závažnější, samozřejmě smlouvu předělávám. Určitě u sebe, u rodiny, u známých.
Někdo to uvítá, někdo odmítne. Svět už je takový, je to volba každého.   Plnění pojišťovny příklady2

Jako poslední bych zmínil hlášení pojistných událostí.
Klienti si postesknou, že “to” nehlásili, protože nechtěli lítat po úřadech. vyplňovat formuláře…
Omyl. Dnes pojistnou událost řešíme zpravidla elektronicky. Tedy zavoláte na infolinku, řeknete co, kdy, kde a jak se stalo, přijde vám email, abyste doložili dokumenty a je to.
Například úraz. Stačí, když si budete schovávat lístky od lékaře, potom je ofotíte mobilem a pošlete emailem na pojišťovnu, nebo vložíte prostřednictvím webu. Už žádné loudění u doktora, aby vám něco vyplnil, a ještě za to chce zaplatit.
Pokud nevíte jak, máte na mě kontakty, tak se ozvěte.

Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>