Pojišťovna a zkušenosti s plněním.

Vyznáte se v tom (v pojištění)?

Vyznáte se v tom (v pojištění)?

Zkušenosti s pojišťovnami bývají různé. Na rychlý anketní dotaz :”Váš názor na pojišťovnu”, většinou slyším :”Jsou to darebáci, jen slibují, ale plnit nechtějí”.
Pracuji v oboru financí 13 let, a nepamatuji, že by pojišťovna neplnila schválně. Možná tím spoustu z vás naštvu, ale hned to vysvětlím. Vždy se snažím pochopit postoj obou stran. Tedy občana i pojišťovnu. Znáte povahu českého člověka. Vždycky se snaží “to” nějak obejít. A v pojištění se to často nabízí.

Zdánlivá odbočka ze včerejška. Měl jsem tu klienta, který působí jako vlakvedoucí. Diskutovali jsme nad jeho stávající (letitou) smlouvou, kterou nechtěl aktualizovat, “prej je dobrá a já nechci platit víc”.
A mě napadla spásná myšlenka. Zeptal jsem se ho, co by udělal s pasažérem, který jede z Prahy do Bratislavy a lístek si koupil pouze do Brna. Odpověď je jasná, snad to nemusím popisovat.

No a přeneseno do pojišťovny? Jak má plnit škodu z rizika, které není pojištěno? Tady je zakopaný pes ve starých smlouvách. Je mylné se domnívat, že když platím pojistku, jsem pojištěný. Ano pojištěný jste, ale na to, co máte ve smlouvě. Jezdit vlakem taky s lístkem sice můžete, ale pouze tam kam máte lístek. No a to, co není napsáno v pojistce se prostě neplní. Když to chápete s vlakem, proč to nechcete pochopit s pojistkou?

Tak, a teď se pustím do pojišťoven, tam to bývá jako na těch semaforech.
Čtěte dál

Když nahlásíte nějakou škodu, tak pojišťovna nejprve zkontroluje smlouvu. Je riziko, které nárokujete sjednáno ve smlouvě? Není tam nějaký limit? Není tam výluka? Neporušil “něco” (úmyslný trestný čin, u aut alkohol…)? A proč to dělá? Je to soukromý subjekt postavený na tržním principu a nebude vyplácet něco, co si klient neobjednal, nezaplatil, nebo pokud porušil dohodu (pojistné podmínky).

Tohle vypadá, jako bych se zastával pojišťoven. To rozhodně ne. Moc dobře vím, že pojistné podmínky jsou vééélmi často napsány tak, aby se v tom “prase vyznalo” a bohužel i právníci leckdy vykládají text každý po svém. Takže za mě v těchto případech i ony mají ode mě pomyslnou kouli (školní nedostatečnou).

O tom jsem ale psát nechtěl. Chci vás upozornit na to, že staré smlouvy je potřeba občas projít a zkontrolovat, jestli obsahují vše, co byste chtěli mít pojištěno.

Příště vám řeknu, jak dramaticky lze vylepšit smlouvu “za pár kaček”

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. ronrogers

    Happy to hear the details of the insurance company.Your blog contains company experience with the performance details.Love to hear the whole details and I am very happy for sharing this blog with us.Do you have any difficulty to write good points in your essays,if you have you can write it well by taking help from custom essay writing services,it will be get through internet. Visit http://www.essayguardian.com/,its good for your works and you will get better result.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>